Struktura obiektu
Tytuł:

"Aktywny wypoczynek osób starszych stymulatorem utrzymania dynamicznej stabilności ciała"

Liczba stron:

10 (50-59)

Twórca:

Agata Frysztak

Współtwórca:

Ewa Kozdroń ; Anna Leś

Temat i słowa kluczowe:

osoby starsze ; starość ; równowaga ; aktywność ; aktywny wypoczynek

Dziedzina, dyscyplina, subdyscyplina:

dziedzina nauk społecznych ; socjologia ; gerontologia ; polityka społeczna ; demografia

Problemy badawcze:

skuteczność dwutygodniowego Programu Aktywnego Wypoczynku; czy odpowiednio dobrany dwutygodniowy program ćwiczeń wpływa na poziom równowagi u osób starszych?; czy i w jakim stopniu dwutygodniowy PAW wpływa na motywację do systematycznego uczestnictwa w aktywności ruchowej osób starszych?

Kategorie społeczne, których dotyczy dokument:

osoby starsze

Obszary tematyczne:

meta dziedzina

Abstrakt:

Aktywność ruchowa jest nieodłącznym atrybutem normalnego życia człowieka. Sprawność fizyczna starego człowieka decyduje o jakości jego życia, umożliwia mu osiągnięcie różnych celów, ułatwia ogólnie dobrą adaptację w środowisku.Celem podjętych badań była ocena skuteczności dwutygodniowego Programu Aktywnego Wypoczynku (PAW) ukierunkowanego na zachowanie równowagi jego uczestników.Przebadanych było 31 kobiet w wieku 50-79 lat (średnia 65 lat), biorących udział w dwutygodniowym Programie Aktywnego Wypoczynku, nie podejmujących jak dotąd systematycznej aktywności ruchowej.W badaniach wykorzystane zostały Test Romberga do oceny zdolności badanych do utrzymania równowagi w warunkach statycznych przy ograniczonej powierzchni podparcia oraz Test „Wstań i idź” do oceny szybkości reakcji i koordynacji przeprowadzone przed i po zakończeniu Programu. Przeprowadzone zostały również wywiad oraz badania kwestionariuszowe w celu określenia dotychczasowego poziomu aktywności ruchowej uczestniczek PAW.

Spis treści:

zawiera: 1. Wprowadzenie; 2. Materiał i metody badań; 3. Wyniki; 4. Podsumowanie

Wydawca:

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Miejsce wydania:

Łodź

Typ obiektu:

artykuł

Sygnatura:

BN 2.717.186

ISBN/ISSN:

9788362378098

Język:

polski

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Data wydania:

2010

Archiwum:

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

Informacje o badaniu:

Badania przeprowadzono w sierpniu i wrześniu 2009 r. w Warszawie przed i po zakończeniu Programu Aktywnego Wypoczynku, trwającego od 01.09.2009 do 12.09.2009 r. w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym w Kozienicach. W badaniach wykorzystane zostały Test Romberga do oceny zdolności badanych do utrzymania równowagi w warunkach statycznych przy ograniczonej powierzchni podparcia oraz Test „Wstań i idź” do oceny szybkości reakcji i koordynacji przeprowadzone przed i po zakończeniu Programu. Przeprowadzone zostały również wywiad oraz badania kwestionariuszowe w celu określenia dotychczasowego poziomu aktywności ruchowej uczestniczek PAW.

×

Cytowanie

Styl cytowania: