Struktura obiektu
Tytuł:

"Wspólne cechy i różnice uczestnictwa rodzin wielopokoleniowych wiejskich w kulturze audiowizualnej"

Liczba stron:

16

Twórca:

Krzysztof Czykier, Uniwerystet w Białymstoku

Nazwiska powiązane:

Piotr Szukalski

Temat i słowa kluczowe:

kultura audiowizualna ; uczestnictwo w kulturze ; rodzina wielopokoleniowa ; media ; multimedia ; wieś

Zakres przestrzenny:

Polska

Zakres czasowy:

XIX-XI wiek

Dziedzina, dyscyplina, subdyscyplina:

dziedzina nauk społecznych ; socjologia ; socjologia rodziny

Problemy badawcze:

Jaka jest częstotliwość korzystania z mediów elektronicznych i multimediów? Jaki jest zakres uczestnictwa w kulturze audiowizualnej? Jaką funkcję pełnią media elektroniczne i multimedia w życiu rodzin i poszczególnych członków? Ile czasu poszczególni członkowie rodziny przeznaczają na korzystanie z mediów i multimediów? Czy są rodzaje mediów preferowane przez poszczególne generacje? Jaka jest pora odbioru oraz typ przekazu medialnego preferowany przez poszczególne generacje? Jakie są potrzeby kulturalne respondentów i motywy doboru treści?

Kategorie społeczne, których dotyczy dokument:

rodziny ; rodzice ; dzieci ; seniorzy

Obszary tematyczne:

formy zażyłości

Abstrakt:

Tekst porusza kwestie uczestnictwa trzech generacji rodzin wielopokoleniowych wiejskich (młodej, średniej i starszej) w kulturze audiowizualnej. Zasadniczym celem jest ukazanie co łączy, oraz tego co dzieli poszczególne generacje rodzin wiejskich wielopokoleniowych jeżeli chodzi o ich uczestnictwo w kulturze audiowizualnej (związane z zakresem, częstotliwością, funkcjami jakie pełnią media elektroniczne i multimedia w ich życiu). Przedstawiony został również charakter relacji zachodzących między poszczególnymi generacjami w rodzinie wielopokoleniowej wiejskiej, w kontekście uczestnictwa w kulturze audiowizualnej.

Spis treści:

Zawiera: Wprowadzenie; Szczepaniak-Sienniak J., Społeczno-ekonomiczne uwarunkowania relacji międzypokoleniowych w rodzinie we współczesnej Polsce - wybrane zagadnienia; Szatur-Jaworska B, Starość w polskiej rodzinie; Rudnik A., Relacje międzypokoleniowe w rodzinie - perspektywa gerontologiczna; Szweda-Lewandowska Z., Sieci rodzinne seniorów oczekujących na miejsca w domach pomocy społecznej; Szafranek A., Relacje między dziadkami a wnukami na podstawie dziewiętnastowiecznych pamiętników; Borowik J., Międzypokoleniowy przekaz kulturowy w rodzinach wiejskich województwa podlaskiego; Czykier K., Wspólne cechy i różnice uczestnictwa rodzin wielopokoleniowych wiejskich w kulturze audiowizualnej; Halicka M., Zakłócenia relacji międzypokoleniowych w rodzinie na przykładzie studium wielokrotnego przypadku; Nowakowska-Głąb A., Maniecka-Bryła I., Relacje interpersonalne z bliskimi a jakość życia związana ze zdrowiem kobiet ciężarnych; Ziębiska B., Genogram jako narzędzie służące do badania relacji międzypokoleniowych w rodzinie

Typ obiektu:

artykuł

Język:

polski

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Data wydania:

2014

Archiwum:

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Dodatkowe informacje :

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Rewolucji 1905 37/39; bud. E; 91-214 Łódź

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

Informacje o badaniu:

Przedmiotem badań były media elektroniczne (telewizja, radio) oraz multimedia (komputer, Internet) w wiejskich rodzinach wielopokoleniowych. Badania dotyczyły uczestnictwa trzech generacji w kulturze audiowizualnej. W drodze ankietowych badań pilotażowych wytypowano 139 rodzin wielopokoleniowych. Zastosowano celowy dobór próby badawczej, w którym uwzględniono następujące kryteria: przynależność do rodziny trzypokoleniowej oraz wyposażenie gospodarstwa domowego w dobra kultury służące recepcji przekazów medialnych oraz multimedialnych. Pierwszy etap badań stanowiły badania ankietowe obejmujące 139 rodzin wiejskich wielopokoleniowych. Etap drugi obejmował grupę 30 dzieci. Trzeci etap badań obejmował wywiad środowiskowy skategoryzowany, jawny, przeprowadzony w 40 domach dobranych losowo rodzin, spośród 139 z pierwszego etapu. Czwarty etap objął zasięgiem 20 ankietowanych, którzy mieli w dzienniczku zapisywać harmonogram korzystania z mediów i multimediów.


Zewnętrzna treść

Treść tej publikacji znajduje się poza biblioteką cyfrową.

Kliknij link poniżej, aby wyświetlić treść.

https://katalogi.bn.org.pl/iii/encore/record/C__Rb3780259__Srelacje%20mi%C4%99dzypokoleniowe__P0%2C2__Orightresult__X6?lang=pol&suite=cobalt
×

Cytowanie

Styl cytowania: