Struktura obiektu
Tytuł:

"Zakłócenia relacji międzypokoleniowych w rodzinie. Na studium wielokrotnego przypadku."

Liczba stron:

16

Twórca:

Małgorzata Halicka, Uniwersytet w Białymstoku

Nazwiska powiązane:

Piotr Szukalski

Temat i słowa kluczowe:

rodzina ; rodzina 21w. ; więzi rodzinne ; przemoc domowa

Zakres przestrzenny:

Polska

Zakres czasowy:

XIX-XI wiek

Dziedzina, dyscyplina, subdyscyplina:

dziedzina nauk społecznych ; socjologia ; socjologia rodziny

Problemy badawcze:

Jakie czynniki zakłócają relację międzypokoleniowe w rodzinie? Jakie są przyczyny konfliktów rodzinnych? W jaki sposób doświadczanie przemocy w dzieciństwie wpływa na wartości i wzorce w dorosłym życiu?

Kategorie społeczne, których dotyczy dokument:

rodziny ; rodzice ; dzieci ; seniorzy

Obszary tematyczne:

formy zażyłości

Abstrakt:

Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie o przyczyny konfliktów i nieporozumień międzygeneracyjnych oraz relacje przywództwa, podporządkowania, szacunku, uznania autorytetu, oraz kompetencji. Badania ukazujące narracje kobiet doświadczających przemocy ze strony mężów/partnerów oraz dzieci - synów i córek kierują uwagę czytelnika na zjawisko transmisji zachowań przemocowych oraz doświadczenia przemocy w dzieciństwie i jej wpływu na dorosłe życie i funkcjonowanie.

Spis treści:

Zawiera: Wprowadzenie; Szczepaniak-Sienniak J., Społeczno-ekonomiczne uwarunkowania relacji międzypokoleniowych w rodzinie we współczesnej Polsce - wybrane zagadnienia; Szatur-Jaworska B, Starość w polskiej rodzinie; Rudnik A., Relacje międzypokoleniowe w rodzinie - perspektywa gerontologiczna; Szweda-Lewandowska Z., Sieci rodzinne seniorów oczekujących na miejsca w domach pomocy społecznej; Szafranek A., Relacje między dziadkami a wnukami na podstawie dziewiętnastowiecznych pamiętników; Borowik J., Międzypokoleniowy przekaz kulturowy w rodzinach wiejskich województwa podlaskiego; Czykier K., Wspólne cechy i różnice uczestnictwa rodzin wielopokoleniowych wiejskich w kulturze audiowizualnej; Halicka M., Zakłócenia relacji międzypokoleniowych w rodzinie na przykładzie studium wielokrotnego przypadku; Nowakowska-Głąb A., Maniecka-Bryła I., Relacje interpersonalne z bliskimi a jakość życia związana ze zdrowiem kobiet ciężarnych; Ziębiska B., Genogram jako narzędzie służące do badania relacji międzypokoleniowych w rodzinie

Typ obiektu:

artykuł

Język:

polski

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Data wydania:

2014

Archiwum:

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Dodatkowe informacje :

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Rewolucji 1905 37/39; bud. E; 91-214 Łódź

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

Informacje o badaniu:

Praca oparta jest na badaniach jakościowych, prowadzonych w latach 2009-2010 przez Zakład Socjologii Edukacji oraz Zakład Andragogiki i Gerontologii Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, w ramach międzynarodowego projektu badawczego DAPHNEIII pt. Intimate Violence Older Women. Badania realizowane w krajach partnerskich (Niemcy, Austria, Portugalia, Wielka Brytania, Węgry, Polska) przebiegały w trzech etapach. W pierwszym etapie przeprowadzono sondaż diagnostyczny w różnym instytucjach pomocy i organizacjach pozarządowych, które mają do czynienia ze starszymi kobietami, ofiarami przemocy w związku (142 kobiety) oraz z 30 pracownikami instytucji, którzy pracują z grupą kobiet, w stosunku do których przejawiana była przemoc. Ostatnim etapem były wywiady ze starszymi kobietami, które doświadczają przemocy ze strony partnera - 13 wywiadów.


Zewnętrzna treść

Treść tej publikacji znajduje się poza biblioteką cyfrową.

Kliknij link poniżej, aby wyświetlić treść.

https://katalogi.bn.org.pl/iii/encore/record/C__Rb3780259__Srelacje%20mi%C4%99dzypokoleniowe__P0%2C2__Orightresult__X6?lang=pol&suite=cobalt
×

Cytowanie

Styl cytowania: