Obiekt

Tytuł: "Międzypokoleniowy przekaz kulturowy w rodzinach wiejskich województwa podlaskiego"

Liczba stron:

17

Nazwiska powiązane:

Piotr Szukalski

Abstrakt:

Celem artykułu jest określenie roli jaką odgrywają osoby starsze w międzypokoleniowym przekazie kulturowym. Zaprezentowane zagadnienie kulturotwórczej roli rodziny we współczesnym świecie w szczególności wzmacnia relacje najstarszego pokolenia z wnukami. Rozwój technologiczny będący niejednokrotnie przyczyną poczucia zagubienia związany jest z dużą ilością informacji dopływających z mediów i wypieraniem kultury wysokiej przez kulturę masową. Właśnie w osobach starszych dostrzec można realną pomoc w przekazywanie wartości i wewnętrzny rozwój. Osoby starsze mogą i odgrywają bardzo istotną rolę w przekazywaniu kultury pokoleniom młodszym.

Spis treści:

Zawiera: Wprowadzenie; Szczepaniak-Sienniak J., Społeczno-ekonomiczne uwarunkowania relacji międzypokoleniowych w rodzinie we współczesnej Polsce - wybrane zagadnienia; Szatur-Jaworska B, Starość w polskiej rodzinie; Rudnik A., Relacje międzypokoleniowe w rodzinie - perspektywa gerontologiczna; Szweda-Lewandowska Z., Sieci rodzinne seniorów oczekujących na miejsca w domach pomocy społecznej; Szafranek A., Relacje między dziadkami a wnukami na podstawie dziewiętnastowiecznych pamiętników; Borowik J., Międzypokoleniowy przekaz kulturowy w rodzinach wiejskich województwa podlaskiego; Czykier K., Wspólne cechy i różnice uczestnictwa rodzin wielopokoleniowych wiejskich w kulturze audiowizualnej; Halicka M., Zakłócenia relacji międzypokoleniowych w rodzinie na przykładzie studium wielokrotnego przypadku; Nowakowska-Głąb A., Maniecka-Bryła I., Relacje interpersonalne z bliskimi a jakość życia związana ze zdrowiem kobiet ciężarnych; Ziębiska B., Genogram jako narzędzie służące do badania relacji międzypokoleniowych w rodzinie

Identyfikator:

oai:archiwum.edu.pl:448951

Język:

polski

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Archiwum:

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Dodatkowe informacje :

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Rewolucji 1905 37/39; bud. E; 91-214 Łódź

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

Informacje o badaniu:

Prezentowane wyniki dotyczą badań przeprowadzonych w latach 1999-2001 i 2007-2009 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, które zrealizowane były na terenie województwa podlaskiego w trzech gminach zróżnicowanych pod względem etnicznym: gminie Narew, Dziadkowice i Puńsk. Łącznie przebadano 300 osób. Przeprowadzone badania miały charakter badań ilościowych i jakościowych - realizowane były metodą sondażu diagnostycznego oraz wywiadu niestandaryzowanego. Większość badanych stanowiły kobiety wyznania prawosławnego, katolickiego i narodowości polskiej, litewskiej oraz białoruskiej.

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

22 wrz 2018

Data dodania obiektu:

22 wrz 2018

Liczba wyświetleń treści obiektu:

$number.toString().replaceAll("[0-9](?=(?:[0-9]{3})+(?![0-9]))", "$0 ")

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://archiwum.edu.pl/publication/541327

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

Obiekty Podobne

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji