6 lutego 2020r.
Konkurs na realizacje fotograficzne inspirowane zbiorami Archiwum Badań nad Życiem Codziennym, pt. "Miejsca Codzienności", został pomyślnie zakończony. Jury w składzie: Agnieszka Rayss, Adam Mazur, Honza Zamojski, Kolektyw Wydawniczy Ostrøv (Krystian Daszkowski, Wiktor Wolski) oraz ABnŻC (Zofia Małkowicz-Daszkowska) zgodnie wybrało 5 zwycięskich projektów:[W kolejności alfabetycznej]
Paweł Błęcki - "Tymczasowe zagęszczenie materii"
Maciej Narożny - "S8"
Joanna Szpak Ostachowska - "Na klatce"
Dominik Wojciechowski - "Zamek"
Karolina Wojtas - "Abzgram"
Gratulujemy autorkom i autorom zwycięskich prac!
Wyniki konkursu ogłoszono 05.11.2019: https://www.facebook.com/GaleriaMiejskaArsenal/posts/10156793054563811
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział!
Organizatorzy konkursu: Galeria Miejska Arsenał, Archiwum Badań nad Życiem Codziennym, Kolektyw Wydawniczy Ostrøv
Partner merytoryczny: VOX
14 października 2019r.
Archiwum Badań nad Życiem Codziennym we współpracy z Galerią Miejską Arsenał, Kolektywem Wydawniczym Ostrøv oraz przy partnerstwie merytorycznym VOX ogłosiło konkurs na realizacje fotograficzne inspirowane materiałami zgromadzonymi w zasobach Archiwum. Wyłonione prace wejdą w skład publikacji fotograficznej pt. „Miejsca codzienności”, której premiera planowana jest na początek 2020 roku. W książce, obok fotografii znajdą swoje miejsce również eseje badaczy związanych z ABnŻC.Zgłoszenia można nadsyłać do 31.10.2019r.
W skład jury wchodzą: przedstawiciele organizatorów oraz zaproszeni zewnętrzni eksperci: Adam Mazur, Agnieszka Rayss, Honza Zamojski.
Od Autorów i Autorek oczekujemy przygotowania cyklu fotograficznego, który eksplorować będzie życie codzienne we współczesnej Polsce, a w szczególności jego relacje z przestrzeniami, w których ono się rozgrywa. Chodzi tu przede wszystkim o problematykę „miejsc” w życiu codziennym i miejsc życia codziennego – zarówno prywatnych, jak i publicznych, tymczasowych i długoterminowych, rozumianych dosłownie oraz metaforycznie; o to, w jaki sposób kształtują one nasze doświadczenia codzienności, wpływają na przebieg rutynowych czynności, ale również jak same ulegają przekształceniom pod wpływem powtarzalnych praktyk czy jednorazowych wydarzeń. Chcemy również zastanowić się, jaką rolę w tych relacjach pomiędzy ludźmi i miejscami pełnią przedmioty i rzeczy – czy stanowią one zaledwie uzupełnienie lub wypełnienie dla ludzkich aktywności, czy też może pośredniczą w tym, jak postrzegamy nasze działania w przestrzeni i jak ją organizujemy. Mówiąc prościej, refleksję w książce chcielibyśmy zorientować wokół wzajemnych powiązań i wpływów pomiędzy ludźmi, miejscami i przedmiotami, dla których kontekstem jest życie codzienne w Polsce.
Informacja na temat wystawy na stronie Galerii Miejskiej Arsenał: [LINK]
21 czerwca 2019r.
Zapraszamy do lektury wywiadu przeprowadzonego przez Annę Sadowską i zamieszczonego 19 czerwca br. w serwisie kobieta.onet.pl, w którym dr Marta Skowrońska opowiada o wynikach konkursu pamiętnikarskiego "O gościach i w gościach":Kiedyś były „długie nocne Polaków” rozmowy, morze wódki i spontaniczne odwiedziny. Dziś spotkania z rodziną i znajomymi coraz trudniej wpisać do kalendarza, a i chęci jakby mniej. Czy wzorem zachodnich społeczeństw izolujemy się od innych? Czy też chcemy mieć więzi z innymi, ale na zupełnie nowych warunkach?
Zapraszamy do lektury: TUTAJ
17 maja 2019r.
W piątek 17 maja br. w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana "Co w Archiwum?". Z jednej strony była ona próbą podsumowania tego, co udało się nam zrobić przez ostatnie pięć lat w ramach Archiwum Badań nad Życiem Codziennym. Z drugiej strony zaś, podsumowanie to wykorzystaliśmy jako pretekst do porozmawiania o trzech istotnych wątkach związanych z naszą aktywnością: archiwach społecznych, badaniach codzienności oraz o analizach pewnego szczególnego aspektu tej ostatniej, a więc o gościnności.Obrady odbywające się w ramach konferencji podzieliliśmy na sesje. Pierwsza z nich poświęcona była archiwom społecznym oraz tym gromadzącym dane z badań społecznych. W tej części konferencji wysłuchaliśmy wystąpień dr Filipa Schmidta z Instytutu Socjologii UAM, Katarzyny Ziętal z Ośrodka Karta oraz dr Wojciecha Woźniaka (naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych w latach 2016-2018). W drugiej sesji, poświęconej badaniom gościnności usłyszeliśmy wystąpienie dr Marty Skowrońskiej oraz Katarzyny Chajbos z Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu, prezentujące najważniejsze wnioski z badań nad gościnnością prowadzonych w ramach naszego grantu. Komentarzem na ich temat podzielili się dr Adam Pisarek z Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Dorota Rancew-Sikora, reprezentująca Uniwersytet Gdański. Ostatnia i trzecia część naszej konferencji poświęcona była badaniom codzienności w Polsce. Rozpoczęło ją wystąpienie dr Marty Zawodnej-Stephan oraz dr Bogumiły Mateji-Jaworskiej z Instytutu Socjologii UAM, prezentujące najważniejsze ustalenia poczynione w ich książce, poświęconej rekonstrukcji tradycji badań codzienności w Polsce. Po nim usłyszeliśmy wystąpienie dr Dobrochny Kałwy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz wystąpienie prof. Rafała Drozdowskiego z Instytutu Socjologii UAM.
Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie, udział w dyskusjach i rozmowach!
Plakat konferencyjny
Fot. Przemysław Rura
17 grudnia 2018r.
W dniach 7 oraz 11 grudnia 2018 w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (http://www.isns.uw.edu.pl/) odbyły się dwa warsztaty na temat korzystania z zasobów „Archiwum Badań nad Życiem Codziennym”. Warsztaty poprowadziły dr Bogna Kietlińska oraz mgr Aleksandra Zalewska-Królak. W sumie udział w nich wzięło 15 studentek i studentów ISNS. W trakcie warsztatów omówione zostały możliwe zastosowania Archiwum w pracy badawczej oraz praca na konkretnych przykładach, także pod kątem tematów zasugerowanych przez uczestniczki i uczestników.
9 listopada 2018r.
W piątek 09 listopada br. w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu miało miejsce otwarcie wystawy "Życie codzienne w Polsce", której kuratorem jest Marek Wasilewski. Oprócz prac tak znanych artystek i artystów, jak: Paweł Althamer, Hubert Czerepok, Aleksandra Kubiak, Kobas Laksa, Franciszek Orłowski, Jana Shostak czy Łukasz Skąpski, prezentowane są również pamiętniki pochodzące ze zbiorów naszego Archiwum (m.in. ze zbiorów archiwum "Polityki"). Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie Galerii Arsenał: http://www.arsenal.art.pl/wystawy/zycie-codzienne-w-polsce/. Wystawę można oglądać do 30 grudnia 2018r.Fot. Maciej Frąckowiak
6 listopada 2018r.
W maju 2017 roku podpisaliśmy umowę o współpracy z tygodnikiem „Polityka”. Współpraca ta stała się możliwa dzięki dr Katarzynie Walczuk, której rozprawa doktorska opierała się na pamiętnikach zgromadzonych w archiwum tygodnika, i dzięki której dowiedzieliśmy się o tych zbiorach. W ramach współpracy zostały zarchiwizowane pamiętniki polskich emigrantów (tworzone na potrzeby konkursu ogłoszonego w 2005 r. przez redakcję „Polityki” w Polsce, gazety „Nowy Dziennik” ukazującej się w USA oraz internetowego Comiesięcznego Magazynu Polonii „Świecie Nasz”, redagowanego w Kanadzie) oraz ogromny zbiór pamiętników gromadzonych przez redaktora Jana Bijaka. Oba te zbiory znajdują się obecnie w archiwum Ośrodka Karta (https://karta.org.pl/Archiwa_i_bazy_danych/78), a ich skany są dostępne w internetowym Archiwum Badań nad Życiem Codziennym.
Poniżej znajduje się link do wywiadu przeprowadzonego przez Jędrzeja Dudkiewicza i zamieszczonego na stronie WWW „Polityki”, w którym dr Bogna Kietlińska szerzej opowiada o idei naszego Archiwum i działaniach warszawskiego zespołu:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/twojemiasto/1753576,1,dowiedz-sie-jak-wygladalo-zycie-codzienne-polakow-w-xx-w.read
23 lutego 2018r.
Dnia 23 lutego 2018 roku, w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbyła się, zorganizowana przez nasze Archiwum, konferencja zatytułowana: Zastane. Pracując z materiałami zastanymi w naukach społecznych i humanistycznych.
Konferencja została pomyślana jako pretekst do spotkania i refleksji nad badaniami codzienności, nad wykorzystywaniem w ich ramach materiałów zastanych, jak i nad etycznymi aspektami tego rodzaju analiz. Bardzo zależało nam, by skonfrontować ze sobą spojrzenia na tego rodzaju badania ze strony antropologów, historyków, socjologów i kulturoznawców. Trudno sobie bowiem wyobrazić dziś analizowanie codzienności, a więc niezwykle złożonego i wieloaspektowego fenomenu, z perspektywy jakiejś jednej dziedziny nauk społecznych i humanistycznych. Dodatkowym kontekstem organizacji konferencji był rozwijający się od kilku lat ruch archiwizacyjny, nakierowany na gromadzenie, chronienie i badanie materiałów dotyczących życia społecznego, codzienności, różnorodnych praktyk społecznych i kulturowych realizowanych w przeszłości w Polsce, przede wszystkim w okresie powojennym. Dlatego też jeden z bloków naszej konferencji poświęciliśmy na prezentację kilku projektów tego rodzaju, które powstały w ostatnich latach w naszym kraju.
Obrady trwały cały dzień i zostały podzielone na trzy bloki tematyczne:
I. BADANIE ŻYCIA CODZIENNEGO – ZAKRES, SPECYFIKA, PERSPEKTYWY, w jego ramach wysłuchaliśmy wystąpień prof. Waldemara Kuligowskiego [Życie przy A2: (nie)codzienność w(nie)miejscach]; dr Eweliny Szpak [Historia różnie opowiadana– źródła narracyjne w badaniach historii życia codziennego polskiej prowincji po 1945] oraz dr Piotra Łukasiewicza [IKEA kontra Goffman. Insighty o komercyjnych badaniach codzienności].
II. TWORZENIE ARCHIWÓW, w jego ramach wysłuchaliśmy wystąpień dr Marty Skowrońskiej [Archiwum Badań nad Życiem Codziennym]; dr Piotra Bindera oraz dr Marty Karkowskiej [Nowe życie starych badań? Archiwum Danych Jakościowych]; prof. Anny Weroniki Brzezińskiej oraz dr Agaty Stanisz [O czym marzy Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty?]; mgr. Łukasza Posłusznego [Pamiętniki bezrobotnych: historia konkursów i potencjał danych badawczych] oraz prof. Ewy Karpińskiej i mgr Anny Deredas [W archiwum etnograficznym Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ].
III. ETYKA W KORZYSTANIU Z DANYCH ZASTANYCH, w jego ramach wysłuchaliśmy wystąpień prof. Kai Kaźmierskiej [Dylematy etyczne w badaniach jakościowych w świetle współczesnych zmian kulturowych]; mgr Piotra Luczysa [Od tropu archiwalnego do śladu cyfrowego – strategie animizacji danych]; dr Katarzyny Kalinowskiej [Humaniści wobec procesów digitalizacji. Dylematy, obawy, bariery]; dr Łukasza Rogowskiego [Dane wizualne – etyka zarządzania widzialnością] oraz dr Piotra Filipkowskiego oraz mgr Danuty Życzyńskiej- Ciołek [Archiwizacja danych (jakościowych) jako problem etyczny i teoretyczny].
Obradom towarzyszyły intensywne, i co istotne, merytoryczne oraz rzeczowe dyskusje, które dają nadzieję nie tylko na integrację środowisk zajmujących się badaniami codzienności oraz archiwizacją tego rodzaju analiz, ale też na wypracowywanie wysokich standardów poznawczych i etycznych wykorzystywanych w tego rodzaju pracach.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej konferencji za udział w niej i liczymy na kolejne spotkanie!
Plakat konferencyjny
18 stycznia 2018r.
Jakich archiwów danych potrzebujemy? Odpowiedzi poszukiwał panel dyskusyjny zorganizowany przez Oddział Warszawski PTS (https://www.facebook.com/PTS.Warszawa/) dnia 18 stycznia 2018. Pomysły na to, jak tworzyć dobre cyfrowe repozytoria, zaprezentowały Archiwum Danych Jakościowych (http://www.adj.ifispan.pl/) i Archiwum Danych Społecznych (http://www.ads.org.pl/) (oba działające przy IFiS PAN) oraz nasze Archiwum Badań nad Życiem Codziennym.
Marek Krajewski i Filip Schmidt mówili m. in. o tym, jak i po co powstało ABnŻC, wskazując na to, jak wiele materiałów z badań nie jest w pełni wykorzystanych oraz ulega szybkiemu zapomnieniu. Archiwum nie tylko ma chronić materiały przed zniszczeniem, ale i pozwalać na ich ponowne analizy i wykorzystanie zarchiwizowanych materiałów w aktualnie prowadzonych projektach badawczych oraz dydaktyce.
W trakcie dyskusji pojawiło się wiele pytań. Jakie są różnice między archiwizowaniem danych ilościowych i jakościowych? Czy archiwa jakościowe mają szansę być weryfikatorem prac naukowych i umożliwiać formułowanie konkurencyjnych interpretacji? Czy brakuje nam jeszcze archiwów surowych danych z badań mediów społecznościowych? Odpowiedzi na nie oraz dyskusję na temat wielu innych problemów dotyczących archiwizacji i ponownego wykorzystywana danych można znaleźć w nagraniach z panelu:
Cz. 1: https://www.youtube.com/watch?v=N3PLAO00weE
Cz. 2: https://www.youtube.com/watch?v=8rcJoUoPli0
19 grudnia 2017r.
Archiwum Badań nad Życiem Codziennym zostało zaprezentowane na międzynarodowej konferencji "Wokół rewizyt badawczych i reinterpretacji socjologicznych danych jakościowych/Revisits and Reinterpretations of Qualitative Sociological Data", która odbyła się w dniach 30 listopada - 1 grudnia br. Organizatorami konferencji byli członkowie zespołu Archiwum Danych Jakościowych przy IFiS PAN. Referat pod tytułem "The Archive of Research in Everyday Life: A Digital Library of Polish Studies on Everyday Life" ("Archiwum Badań nad Życiem Codziennym: cyfrowa biblioteka polskich analiz codzienności") wygłosiła członkini zespołu ABnŻC, dr Marta Skowrońska (IS UAM). Zaprezentowano w nim założenia projektu, dotąd poczynione prace, strukturę prac udostępnionych w archiwum, sposób korzystania z archiwum oraz zalety i wady korzystania z systemu dLibra.
24 listopada 2017r.
Przedłużamy czas nadsyłania pamiętników do końca grudnia 2017. Zachęcamy do pisania!
5 lipca 2017r.
Wyniki badań przeprowadzonych w ramach Archiwum Badań nad Życiem Codziennym zostały zaprezentowane na międzynarodowej konferencji Studying Everyday Life: - Generic Dimensions of Interactionist Inquiry, która odbyła się w Łodzi 4-8 lipca 2017r. Członkinie zespołu ABNŻC dr Bogumiła Mateja-Jaworska i dr Marta Zawodna-Stephan w prezentacji pt. Studying Everyday Life in Poland: Roots, Methodology, and Research Topics przedstawiły najważniejsze wnioski płynące z wywiadów jakościowych z historykami, antropologami i socjologami zajmującymi się badaniami życia codziennego w Polsce.
Prezentacja towarzysząca wystąpieniu
1 czerwca 2017r.
Archiwum Badań nad Życiem Codziennym zaprasza do udziału w konkursie pamiętnikarskim wszystkich mieszkańców Drezdenka, Lubska i Sulęcina, którzy chcieliby podzielić się swoją refleksją i wspomnieniami o tym, jak wygląda gościnność dziś i jak wyglądała dawniej. Dla każdego miasta zorganizowany jest osobny konkurs, z osobną pulą nagród. Szczegółowe informacje można znaleźć w poniższych załącznikach:Ogłoszenie konkursowe: Drezdenko, Lubsko, Sulęcin
Regulamin konkursu: Drezdenko, Lubsko, Sulęcin
Plakat konkursowy: Drezdenko, Lubsko, Sulęcin
Formularz zgłoszeniowy: PDF, DOCX. Formularz można też przesłać klikając TUTAJ.
UWAGA! ZMIANA TERMINU WYSYŁANIA FORMULARZY ZGŁOSZENIOWYCH
Teraz mogą Państwo wysyłać zgłoszenia aż do terminu zakończenia konkursu, czyli 30 listopada. Zachęcamy jednak gorąco do kontaktowania się z nami wcześniej i wysyłania zgłoszeń już teraz.
Czekamy na Twoje zgłoszenie!
25 maja 2017r.
W dniu 25.05.2017 roku, o godzinie 16:30, zaprezentowaliśmy Archiwum na seminarium Zakładu Badań Kultury Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (http://www.soc.umk.pl/o-instytucie/struktura/zaklad-badan-kultury/). W spotkaniu uczestniczyli kierownik zakładu prof. dr hab. Krzysztof Olechnicki, prof. dr hab. Tomasz Szlendak oraz inni członkowie zakładu i pracownicy toruńskiego Instytutu Socjologii. Podczas prezentacji prof. Marek Krajewski, dr Marta Zawodna-Stephan i mgr Piotr Luczys przedstawili koncepcję Archiwum Badań nad Życiem Codziennym, zaprezentowali sposób jego funkcjonowania oraz pokazali wyniki dotychczas prowadzonych w projekcie badań. W czasie dyskusji padło wiele ciekawych uwag dotyczących działania Archiwum oraz uzyskaliśmy informację o materiałach badawczych i pracach naukowych dostępnych w ośrodku toruńskim. Naszym gospodarzom dziękujemy za owocne spotkanie.
12 stycznia 2017r.
W dniu 12.01.2017 roku zaprezentowaliśmy Archiwum na seminarium doktoranckim prof. Włodzimiera Borodzieja, dra hab. Błażeja Brzostka i prof. Jerzego Kochanowskiego, które od wielu lat regularnie odbywa się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (http://www.ihuw.pl/). Seminarium to cieszy się bardzo dużą popularnością i skierowane jest nie tylko do doktorantów, ale także do pracowników i absolwentów IH oraz osób spoza Instytutu zainteresowanych poruszaną podczas tych spotkań tematyką. Celem prezentacji było zapoznanie uczestników seminarium z ideą Archiwum, sposobem jego konstruowania oraz zachęcenie do udziału w projekcie. W zakładzie historii XX wieku powstaje wiele prac poświęconych codzienności, w tym zwłaszcza tej związanej z czasami PRL-u, stąd możliwość przedstawienia projektu w tym gronie, była dla nas szczególnie istotna. Spotkanie trwało ponad 2 godziny. Po części prezentacyjnej rozpoczęła się ożywiona i bardzo ciekawa dyskusja. Założenia projektu spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników seminarium. Jednocześnie otrzymaliśmy szereg pytań związanych z definiowaniem i strukturą pojęcia codzienności (w tym także niecodziennej codzienności), kwestiami prawnymi i zakresem planowanych prac. Otrzymaliśmy także ciekawie wskazówki odnośnie dalszych kierunków poszukiwań interesujących na materiałów archiwalnych . Zarówno wskazówki te, jak i wnioski z dyskusji pozwolą nam doprecyzować niektóre założenia Archiwum oraz podjąć dalsze kroki w celu pozyskania interesujących nas dokumentów.
7 listopada 2016r.
Dnia 7.11.2016 prezentowaliśmy Archiwum w w naszej macierzystej jednostce - w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu (http://www.socjologia.amu.edu.pl/). Spotkanie było bardzo owocne - zwłaszcza jeżeli chodzi o wskazówki dotyczące nowych projektów badawczych, które powinniśmy objąć naszymi działaniami.
28 października 2016r.
W piątek 28.10.2016, w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu, odbyło się spotkanie seminaryjne, w którym uczestniczyli przedstawiciele Archiwum Danych Jakościowych (http://www.adj.ifispan.pl/), działającego przy IFiS PAN w Warszawie oraz naszego Archiwum. Celem spotkania było poznanie specyfiki obu przedsięwzięć, określenie możliwych form współpracy oraz dyskusja nad praktykami zbierania danych jakościowych oraz ich udostępniania.
20 października 2016r.
Dnia 20.10.2016 prezentowaliśmy Archiwum w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego (http://www.etnologia.uni.lodz.pl/). W spotkaniu uczestniczyli pracownicy i studenci tego Instytutu oraz członkowie zespołu Archiwum: Marek Krajewski, Piotr Luczys oraz Małgorzata Kubacka.