• logo
  • szukaj w archiwum
  • szybkie menu
    • Idea projektu
    • Zespół
    • Zbiory
    • Teksty i analizy
    • Dodaj do archiwum
  • dodaj do archiwum
  • o projekcie
    • Idea
    • Zespół
    • Kalendarz
    • Zbieranie danych
    • Galerie
    • Instytucje

    Idea projektu

    Archiwum Badań nad Życiem Codziennym (ABŻC) powołano do życia w 2014 roku w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu. Jego podstawowym zadaniem jest identyfikacja, katalogowanie i chronienie materiałów związanych z badaniem życia codziennego w Polsce w okresie powojennym. Oprócz realizacji tego podstawowego celu, zespół Archiwum prowadzi również prace badawcze nad zgromadzonymi materiałami przede wszystkim po to, by dokonywać rekonstrukcji tradycji analiz codzienności w Polsce, by identyfikować najważniejsze ze szkół wyrosłych wokół tego typu badań, porządkować koncepcje teoretyczne, które one zrodziły. Nie mniej istotnym celem przyświecającym powołaniu do życia Archiwum jest udostępnianie pierwotnych materiałów stworzonych przez zespoły badawcze działające w przeszłości, tak, aby możliwe było ich powtórne wykorzystanie we współcześnie realizowanych analizach, porównywanie informacji sprzed lat, z tymi, które pozyskujemy współcześnie. Archiwum nie ma w naszym zamiarze służyć tylko i wyłącznie akademikom i profesjonalnym badaczom, ale też wszystkim osobom zainteresowanym tym, co codzienne, a więc: przemianami obyczajów i wzorów konsumpcji, sposobów zamieszkiwania i naszych relacji z przedmiotami; automobilnością i tym, jak spędzamy czas wolny; formami drobnej wytwórczości i kreatywnością zwykłych jednostek; relacjami intymnymi i tym, jak realizuje się nasza seksualność; tym, co robimy wyjeżdżając na wakacje i nieformalnymi formami zażyłości tworzącymi się w miejscach pracy.

    Zespół

    Marek Krajewski (kierownik projektu) – socjolog, profesor UAM w Poznaniu. Kierownik Zakładu Badań Kultury Wizualnej i Materialnej w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu. Autor licznych artykułów dotyczących kultury popularnej, konsumpcji i sztuki oraz książek: Kultury kultury popularnej (2003), POPamiętane (2006), Za fotografię! (2010, wspólnie z R. Drozdowskim), Narzędziownia. Jak badaliśmy (niewidzialne) miasto (2012, wspólnie z R. Drozdowskim, M. Frąckowiakiem, Ł. Rogowskim), Są w życiu rzeczy… (2013). Kurator Zewnętrznej Galerii AMS (1998-2004) oraz pomysłodawca projektu Niewidzialne miasto (www.niewidzialnemiasto.pl).

    Marta Zawodna-Stephan (koordynatorka projektu) – socjolożka i historyczka. Autorka rozprawy doktorskiej na temat powojennych konsekwencji Zagłady i materialnego wymiaru ludobójstwa, przygotowanej m.in. dzięki grantowi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stypendystka Stowarzyszenia Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Uczestniczka i współtwórczyni wielu badań dotyczących współczesnej kultury czy przestrzeni miejskiej. Autorka tekstów w takich czasopismach, jak: „Kultura i Społeczeństwo”, „Zagłada Żydów. Studia I Materiały”.

    Piotr Luczys (członek zespołu) – absolwent studiów doktoranckich w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM (2009-2015) i starszy technik w Instytucie Socjologii UAM (2014-2016); stypendysta Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na rok 2012, członek Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Komisji Rewizyjnej Fundacji Naukowej im. Floriana Znanieckiego w Poznaniu i Komisji Rewizyjnej Towarzystwa im. Floriana Znanieckiego w Poznaniu, członek Zarządu Fundacji Klaster Poznań oraz współorganizator festiwalu Poznań Design Days (obecnie: Poznań Design Festiwal). Autor oraz współautor blisko 50 publikacji naukowych z zakresu socjologii miasta i metodologii nauk społecznych. Uczestnik licznych konferencji i spotkań naukowych, pomysłodawca i uczestnik kilku regionalnych oraz ogólnopolskich projektów badawczych, finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współautor książki „Selling One’s Favourite Piano to Emigrate. Mobility Patterns in Central Europe at the Beginning of the 21st Century” (Newcastle, 2011).

    Małgorzata Kubacka (członkini zespołu) – doktorantka w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu, zainteresowania badawcze: socjologia codzienności, socjologia emocji.

    Przemysław Pluciński (członek zespołu) – socjolog, absolwent Wydziału Nauk Społecznych UAM oraz Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, adiunkt w Zakładzie Socjologii Zróżnicowania Społecznego UAM. Autor licznych artykułów w czasopismach specjalistycznych (m.in. „Przegląd Socjologiczny”, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”, „Przegląd Zachodni”, „Praktyka Teoretyczna”, „Nowa Krytyka”, „Hegel-Jahrbuch”), opracowaniach zbiorowych, mniej licznych przekładów z zakresu krytycznej teorii społeczeństwa oraz szczypty publicystyki („Le Monde Diplomatique”, „Recykling Idei”). Współautor, wraz z Markiem Nowakiem, opracowania O miejskiej sferze publicznej. Obywatelskość i konflikty o przestrzeń (Kraków 2011). Redaktor, wraz Janem Sową, linii wydawniczej Teoria i Praktyka w krakowskim wydawnictwie ha!art. Interesuje się głównie socjologią miasta, dynamiką ruchów społecznych oraz tak zwaną kulturą alternatywną, teorią socjologiczną i teorią krytyczną społeczeństwa.

    Przemysław Nosal (członek zespołu) – socjolog, adiunkt w Zakładzie Badania Problemów Społecznych i Pracy Socjalnej UAM. Autor wielu artykułów z zakresu socjologii kultury, socjologii sportu i polityki społecznej (m.in. w „Kulturze i społeczeństwie”, „Przeglądzie Socjologii Jakościowej”, „Kulturze popularnej” czy „Trzecim sektorze”) oraz książki „Technologia i sport” (2014). Uczestnik wielu konferencji naukowych oraz członek zespołu w licznych projektach badawczych. Związany z poznańskim trzecim sektorem, ekspert w licznych projektach samorządowych, twórca i współtwórca szeregu strategicznych dokumentów województwa wielkopolskiego. Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów w 2013 roku. Autor poczytnego bloga sportowego numer10.blox.pl.

    Katarzyna Chajbos (członkini zespołu) – absolwentka etnolingwistyki i socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, doktorantka w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej. Badaczka i autorka artykułów z zakresu socjologii emocji i wizualnej. Uczestniczka projektów badawczych związanych z animacją i społecznymi aspektami partycypacji. Związana z poznańskim sektorem kultury.

    Agnieszka Szymańska (członkini zespołu) – socjolog, doktorantka w Instytucie Socjologii UAM. Interesuje się socjologią kultury i socjologią sztuki współczesnej. Autorka tekstów naukowych, uczestniczka ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Doświadczony badacz społeczny i rynkowy. Uczestniczka wielu projektów naukowo-badawczych.

    Bogumiła Mateja-Jaworska (członkini zespołu) – badaczka społeczna, adiunkt w Zakładzie Badań Kultury Materialnej i Wizualnej Instytutu Socjologii UAM. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej (2005/2006 oraz 2006/2007), Fundacji UAM (2011), laureatka nagrody KRRiT im. P. Stępki dla najlepszej pracy doktorskiej z dziedziny mediów (2014). Autorka artykułów naukowych i raportów badawczych poświęconych mediom, kulturze i codzienności. Uczestniczka wielu konferencji i spotkań naukowych. Badaczka społeczna i marketingowa - kierownik i członek zespołów badawczych w około 40 projektach finansowanych ze środków NCN, MNiSW, MKiDN, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz firm komercyjnych.

    Jacek Kubera (członek zespołu) – socjolog, romanista, stażysta w Université Paris 7 Diderot i w École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. Publikował m.in. w „Nauce”, „Tekstach Drugich”, „Çédille. Revista de Estudios Franceses”, „Przeglądzie Zachodnim”, „Sprawach Narodowościowych” i w „Studia Historiæ Œconomicæ”. Współredaktor tomów: Deklinacja odnowy miast. Z dyskusji nad rewitalizacją w Polsce (2012), Nowe życie w mieście? Dylematy rewitalizacji (2014), Miasta i Migracje (2014). Zainteresowania badawcze: tożsamość i identyfikacje, miasto i przedmieście, migracje.

    Filip Schmidt (członek zespołu) – socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii UAM. Specjalizuje się przede wszystkim w socjologicznych badaniach życia codziennego, form związków intymnych i praktyk mieszkaniowych, a także edukacji i animacji kulturowej. Autor i wykonawca licznych projektów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pracy doktorskiej „Mieszkać razem. Powstawanie i dynamika związków intymnych”, uhonorowanej w 2013 roku nagrodą Prezesa Rady Ministrów, której pierwsza część ukazała się w serii Monografie Fundacji Nauki Polskiej jako „Para, mieszkanie, małżeństwo”. Stypendysta DAAD w 2009 i Fundacji UAM w 2010 roku.

    Karolina Kabzińska (członkini zespołu) – socjolog, doktorantka w Instytucie Socjologii UAM, studentka kognitywistyki. Interesuje się przemianami współczesnej kultury ogniskującej się wokół nadmiaru, przesytu bodźcami oraz psychologią poznawczą. Uczestniczka ogólnopolskich, interdyscyplinarnych konferencji naukowych oraz projektów naukowo-badawczych w ramach socjologii i psychologii.

    Agnieszka Stamm (członkini zespołu) – doktorantka w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka pracy magisterskiej pt.: „Na prawo patrz! Socjologiczny portret poznańskich studentów o poglądach konserwatywno-liberalnych” (2015). Zainteresowania naukowe: socjologia polityki, współczesne społeczeństwo polskie, psychologia społeczna.

    Przemysław Rura (członek zespołu) – magister socjologii, doktorant w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM. Uczestnik wielu projektów badawczych oraz ogólnopolskich konferencji naukowych. Organizator Tygodnia Wizualnego (www.tydzienwizualny.pl). Zainteresowania badawcze: kultura wizualna, style życie, socjologia miasta.

    Maja Brzozowska-Brywczyńska (członkini zespołu) – socjolożka, aduinkt w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej IS UAM. Zajmuje się analizą zagadnień dziecięcej partycypacji i obywatelstwa. Członkini sieci badawczej "Sociology of Childhood" przy ESA. Współpracuje przy projektach społecznych, kulturalnych i animacyjnych związanych z obecnością dzieci w przestrzeni publicznej oraz projektowaniem architektury zabawy. Współtwórczyni i kuratorka projektu Wolno Dzieciom w ramach MaltaFestival. Prywatnie mama dwóch córek. W wolnych chwilach zajmuje się przekładami literatury naukowej i szydełkowaniem w miejscach publicznych.

    Marta Skowrońska (członkini zespołu) – doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Socjologii UAM. Autorka artykułów na temat mieszkania i kultury materialnej, a także książek „Drugie życie przedmiotów. Second hand jako zjawisko społeczne” (2009) oraz „Jak u siebie. Zamieszkiwanie i komfort” (2015). Miłośniczka badań jakościowych, chętnie pracuje „w terenie”. Brała udział w wielu projektach badawczych dotyczących między innymi zamieszkiwania, sąsiedztwa, edukacji kulturowej. Jako członkini zespołu Latających Socjologów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „Ę” współpracuje z lokalnymi liderami i organizacjami kultury.

    Zofia Małkowicz (członkini zespołu) – doktorantka w Instytucie Socjologii UAM z wcześniejszym wykształceniem artystycznym (UAP). Bada kulturę, sztukę oraz jej relacje z naukami (nie tylko ścisłymi). Interesuje się zagadnieniami, które kwestionują i przecinają obowiązujące porządki i podziały w nauce, sztuce czy życiu społeczno-kulturowym w ogóle. Szczególną uwagę poświęca także materialnym i somatycznym wymiarom życia codziennego, którym przygląda się przy pomocy narzędzi pochodzących zarówno ze świata nauk społecznych, jak i sztuki. Poza pracą badawczą realizuje projekty edukacyjne i artystyczne.

    Kalendarz projektu

    2014
    • Otrzymanie przez prof. Marka Krajewskiego w kwietniu 2014 roku grantu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki” na projekt Archiwum Badań nad Życiem Codziennym.
    • Nawiązanie współpracy z Wielkopolską Biblioteką Cyfrową, w ramach której funkcjonuje Archiwum Badań nad Życiem Codziennym oraz z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym odpowiedzialnym za stworzenie strony internetowej oraz obsługę informatyczną Archiwum.
    • Stworzenie koncepcji Archiwum Badań nad Życiem Codziennym (zdefiniowanie struktury, kategorii poszukiwanych materiałów).
    • Wstępna kwerenda polskiej literatury pod kątem prac poświęconych badaniom życia codziennego podejmowanym przez przedstawicieli różnych dziedzin humanistyki i nauk społecznych. Zgromadzenie informacji o ponad 3000 publikacjach dotyczących badań codzienności w Polsce.
      2015
    • Przeprowadzenie i analiza wywiadów pogłębionych z osobami posiadającymi wiedzę na temat badań codzienności w Polsce. Wywiady były prowadzone z socjologiami, historykami, antropologami, literaturoznawcami z Warszawy, Poznania, Gdańska, Lublina, Krakowa i Łodzi, w tym z: prof. Rochem Sulimą, prof. Rafałem Drozdowskim, prof. Elżbietą Tarkowską, prof. Barbarą Fatygą, prof. Małgorzatą Szpakowską, prof. Jackiem Kurczewskim, prof. Jerzym Kochanowskim, dr Barbarą Klich-Kluczewską, dr Tomaszem Rakowskim, dr Katarzyną Stańczak-Wiślicz , dr hab. Błażejem Brzostkiem, prof. dr hab. Hanną Palską, Zbigniewem Benedyktowiczem, Różą Sułek, prof. dr hab. Stanisławem Lisieckim, dr hab. Ludwikiem Stommą, dr Marcinem Kruszyńskim, prof. Wociechem Bursztą, dr Piotrem Łukasiewiczem, prof. Bronisław Gołębiowski, Maria Baltaziuk, prof. Mirosławą Marody, prof. Jerzym Szackim, prof. Wielisława Warzywodą-Kruszyńską, prof. Katarzyną Kaniowską, dr Adam Mrozowicki. Celem rozmów z badaczami było zidentyfikowanie badań, konkursów pamiętnikarskich i grantów poświęconych życiu codziennemu. Chcieliśmy stworzyć listę polskich ośrodków i pracujących w nich osób zajmujących się badaniami codzienności oraz prac poświęconych temu zagadnieniu w naszym kraju (numery tematyczne czasopism, prace doktorskie i magisterskie itd.). Wreszcie zależało nam, żeby zidentyfikować miejsca przechowywania materiałów z badań. Naszych rozmówców pytaliśmy także o ich sposób rozumienia codzienności, o metodologię badań nad codziennością i o instytucjonalizację tej subdyscypliny socjologii, historii, antropologii.
    • Uruchomienie w ramach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej Archiwum Badań nad Życiem Codziennym oraz stworzenie strony internetowej projektu.
    • Digitalizacja materiałów dotyczących badań życia codziennego znajdujących się w Instytucie Socjologii UAM oraz w innych poznańskich repozytoriach: Archiwum Prac Dyplomowych UAM, Repozytorium UAM (AMUR) .
    • Przeprowadzenie szkoleń dla członków zespołu. Pierwsze z nich prowadzone przez Piotra Grzybowskiego z PCSS dotyczyło obsługi sytemu dLibra, w ramach którego funkcjonuje Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, której częścią jest Archiwum Badań nad Życiem Codziennym. Drugie z nich prowadzone przez mecenasa Jerzego Polachowskiego z kancelarii prawnej Sobczyńscy Adwokaci Sp.p dotyczyło prawa autorskiego, anonimizacji dokumentów, itd.
      2016
    • Analiza wywiadów pogłębionych z osobami posiadającymi wiedzę na temat badań codzienności w Polsce.
    • Poszukiwania, digitalizacja i udostępnienie w ramach Archiwum materiałów dotyczących badań życia codziennego zebranych w polskich bibliotekach i archiwach. Rozpoczęcie poszukiwań w Łodzi i Warszawie.
      2017
    • Kontynuacja poszukiwań, digitalizacji i udostępniania w ramach Archiwum materiałów dotyczących badań życia codziennego zebranych w polskich bibliotekach i archiwach.
    • Analiza zawartości Archiwum oraz stworzenie listy białych plam, czyli niezbadanych jeszcze obszarów życia codziennego.
    • Opracowanie w oparciu o analizę zawartości Archiwum koncepcji badań jakościowych prowadzonych w ramach projektu.
    • Przeprowadzanie I etapu badań jakościowych opartego na wywiadach pogłębionych (60 IDI).
      2018
    • Kontynuacja I etapu badań jakościowych opartego na wywiadach pogłębionych.
    • Przeprowadzenie II etapu badań jakościowych polegającego na przeprowadzeniu ogólnopolskiego konkursu na pamiętnik/blog. Wybierając tę metodę chcieliśmy nawiązać do długoletniej tradycji wykorzystywania dokumentów osobistych w polskiej socjologii przez takich badaczy, jak: Florian Znaniecki, Józef Chałasiński, Jan Szczepański, ale też dostosować́ tradycję do współczesnych realiów, w których podstawową formą wypowiedzi autobiograficznych są elektroniczne zapiski upowszechniane poprzez sieć internetową. Przyjmujemy, iż pisanie bloga daje możliwość pochylenia się nad tym, co szybko ulega zapomnieniu, zatarciu, nad tym, co stanowi kwintesencję codzienności.
    • Analiza materiałów uzyskanych w trakcie badań jakościowych prowadzonych w ramach projektu.
    • Przeprowadzenie w najważniejszych ośrodkach akademickich szkoleń prezentujących Archiwum Badań Życia Codziennego.
    • Organizacja w Instytucie Socjologii UAM ogólnopolskiej konferencji poświęconej badaniom życia codziennego w Polsce.
    • Publikacja książki prezentującej badania prowadzone w ramach projektu.
      2019
    • Analiza porównawcza wszystkich danych uzyskanych w ramach projektu Archiwum Badań nad Życiem Codziennym.
    • Kontynuacja szkoleń prezentujących Archiwum Badań Życia Codziennego w najważniejszych ośrodkach akademickich w Polsce.
    • Organizacja w Instytucie Socjologii UAM konferencji ogólnopolskiej poświęconej badaniom życia codziennego w Polsce.
    • Publikacja książki prezentującej badania prowadzone w ramach projektu.

    Zasady zbierania, udostępniania i ochrony danych

    Kwestie regulaminowe (link)

    Galerie zdjęć z prac badawczych

    Archiwum Instytutu Socjologii UAM IMAG0527

    IMAG0521

    Wyjazdowe seminarium projektowe (Gułtowy, 13-14.05.2016) s

    IMG_6573

    IMG_6578

    IMG_6595

    IMG_6599

    Instytucje wspierające projekt

    Instytut Socjologii UAM w Poznaniu (www.socjologia.amu.edu.pl)

    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (http://www.nauka.gov.pl/)

    Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego w Poznaniu (http://fundacjaznanieckiego.amu.edu.pl/)

    Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (http://www.man.poznan.pl/online/pl/)

    Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa (http://www.wbc.poznan.pl)

    Tygodnik Polityka (https://www.polityka.pl/TygodnikPolityka)

  • ostatnio dodane
  • wydarzenia
  • zbiory
  • teksty i analizy
  • linki
  • konkurs
  • kontakt

© archiwum badań nad życiem codziennym | polityka prywatności | projekt: adam żebrowski | wdrożenie: dlibra