Fundacja Ośrodka KARTA (www.karta.org.pl) — niezależna organizacja pożytku publicznego, zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku. Prowadzi działalności wydawniczą, m.in. kwartalnik „Karta”, wystawienniczą, edukacyjną i archiwistyczną (Archiwum Wschodnie, Archiwum Opozycji, Archiwum Historii Mówionej, Archiwum Fotografii). Swoje bogate archiwalia Karta prezentuje w Bibliotece Cyfrowej Ośrodka Karta.
Archiwa Społeczne w Polsce (www.archiwa.org) - strona internetowa założona przez Ośrodek Karta. Jest elementem projektu służącego promocji idei archiwów społecznych. Jego częścią jest m.in. organizacja konferencji i szkoleń dla organizacji pozarządowych dotyczących archiwistyki społecznej. Na stronie można znaleźć podręcznik dotyczący archiwów społecznych oraz inne publikacje na ten temat.
Archiwum Danych Jakościowych (http://adj.ifispan.pl/o_archiwum) – powstało dzięki grantowi Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Kierownikiem Archiwum jest prof. Hanna Palska. Zajmuje się zbieraniem, archiwizacją i digitalizacją danych z badań społecznych. Archiwum udostępnia materiały z badań stylów życia Andrzeja Sicińskiego prowadzonych w latach 1976-1980. W przyszłości mają znaleźć się w nim materiały z badań: Stanisława Ossowskiego, Bronisława Malinowskiego, Antoniny Kłoskowskiej, Józefa Chałasińskiego, Elżbiety Tarkowskiej, Hanny Palskiej, Joanny Kurczewskiej, Zbigniewa Bokszańskiego, Adama Mrozowickiego.
Program Historia Mówiona realizowany przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN (http://teatrnn.pl/historiamowiona/node/1) – prowadzony od 1998 roku. Polega on na rejestrowaniu, opracowywaniu oraz upowszechnianiu relacji mówionych dotyczących Lublina i Lubelszczyzny od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych. W archiwum Pracowni Historii Mówionej znajdują się obecnie wspomnienia ponad 2 000 osób, w większości nagrane w języku polskim. W zbiorach znajdują się także relacje nagrane w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, ukraińskim, jidysz, hebrajskim oraz w gwarze chachłackiej.
Ośrodek Pamięć i Przyszłość (http://www.pamieciprzyszlosc.pl/pl/strona-glowna) , został powołany do życia jako państwowa instytucja kultury w marcu 2007 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Od początku 2009 roku Ośrodek funkcjonuje jako instytucja samorządowa miasta Wrocławia. Organizator wystaw, akcji edukacyjnych oraz wydawca, m.in. „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”.
Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa (http://www.wbc.poznan.pl/dlibra) - wspólna inicjatywa poznańskiego środowiska akademickiego. Uczestnikami projektu są biblioteki naukowe i publiczne Poznania. Naczelnym założeniem WBC jest stworzenie dostępu poprzez Internet do czterech typów zasobów: zasób edukacyjny (skrypty, podręczniki i monografie naukowe); zasób dziedzictwa kulturowego (wybrane zabytki piśmiennictwa znajdujące się w bibliotekach poznańskich); regionalia (piśmiennictwo dotyczące Poznania i Wielkopolski); muzykalia (nuty i piśmiennictwo związane z muzyką).
Federacja Bibliotek Cyfrowych (http://fbc.pionier.net.pl/owoc), - serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o dostępnych on-line zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Podstawą FBC jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci przez polskie instytucje nauki i kultury. Użytkownicy przeszukując tę bazę otrzymują odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych. Ponadto FBC przekazuje zgromadzone dane innym serwisom internetowym, takim jak np. Europejska Biblioteka Cyfrowa EUROPEANA, przyczyniając się tym samym do szerokiej promocji polskiego dziedzictwa na świecie.
SocjoWiki (http://wiki.isns.uw.edu.pl/) – baza osób i instytucji związanych z historią polskiej socjologii, zorganizowana w typie serwisu Wiki. Projekt został zaaranżowany i jego rozwijany w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych (http://forum.biblioteka20.pl/) . Ze stroną powiązany jest także blog tematyczny: http://blog.biblioteka20.pl
Portal Elektroniczna BIBlioteka (http://www.ebib.pl/) tworzony od 1999 roku przez bibliotekarzy i dla bibliotekarzy oraz specjalistów informacji. Od 2001 redakcja portalu działała w ramach Komisji Wydawnictw Elektronicznych SBP. Od listopada 2010 portal jest redagowany przez niezależne Stowarzyszenie EBIB. Wydawca Biuletynu EBIB.
e-Publikacje Nauki Polskiej (http://www.epnp.pl/) to zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia naukowe oraz muzea. Przeznaczeniem bazy jest zebranie w jednym miejscu trudno dostępnej literatury z ośrodków naukowych z całej Polski i udostępnienie jej. Baza bogata jest zarówno w e-booki darmowe, jak i udostępnione za niewielką opłatą, w wysokości 45 % ceny netto książki w wersji papierowej.
Naukowy Portal Archiwalny Archnet (http://www.archiwa.net/) repozytorium, wyszukiwarka, bibliografia archiwistyki oraz wiele szczegółowych informacji oraz hiperłączy do miejsc w sieci związanych z archiwaliami.
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych (http://www.archiwa.gov.pl/) centralny urząd administracji rządowej obsługujący Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych – organ zarządzający archiwami państwowymi w Polsce, podlegający Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Funkcjonuje na podstawie statutu, regulaminu organizacyjnego oraz ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Strona zawiera hiperłączą do wielu projektów i baz danych.
Internetowy Polski Słownik Bibliograficzny (http://ipsb.nina.gov.pl/)– wersja internetowa słownika wydawanego w Krakowie od roku 1935. Oprócz biogramów z PSB można znaleźć na stronie materiały multimedialne pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci. Pierwotnym wydawcą Polskiego Słownika Biograficzngo była Polska Akademia Nauk, obecnie jest to wydawnictwo wspólne Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Wydawcą iPSB jest Narodowy Instytut Audiowizualny.
Archiwum Ziem Zachodnich i Północnych Instytutu Zachodniego (http://www.iz.poznan.pl/azzip/) - celem realizowanego w latach 2013 – 2017 projektu p.n. „Stworzenie bazy tekstowej pamiętników ze zbiorów Instytutu Zachodniego“ była transkrypcja materiałów pamiętnikarskich z trzech konkursów organizowanych przez Instytut Zachodni: 1) konkurs na pamiętnik osadnika Ziem Odzyskanych z grudnia 1956 r.; 2) konkurs na pamiętniki młodych mieszkańców Ziem Odzyskanych z 1966 r.; 3) konkurs na pamiętniki mieszkańców Ziem Zachodnich i Północnych z 1970 r. W ramach realizacji projektu przepisano zawartość 961 teczek zawierających materiały pamiętnikarskie, uzyskując 26 597 stron transkrypcji.
Cyfrowe archiwum im. Józefa Burszty (http://cyfrowearchiwum.amu.edu.pl/) - Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty powstało w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Kolberg 2014 - Promesa. Projekt dotyczy działań z zakresu cyfryzacji, upowszechnienia i popularyzacji unikatowych, dotąd nie udostępnianych materiałów audiowizualnych dotyczących kultury tradycyjnej, pozyskanych w trakcie badań etnograficznych prowadzonych w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badania te od lat 50. XX wieku prowadzili pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu, a także liczne grono jego współpracowników. Integralną częścią Cyfrowego Archiwum jest prezentacja sylwetki naukowej prof. Józefa Burszty, przypomnienie jego bogatego i zróżnicowanego dorobku naukowego oraz popularnonaukowego poprzez udostępniony wykaz bibliograficzny. Docelowo w archiwum sukcesywnie zamieszczane będą wybrane publikacje autorstwa prof. Józefa Burszty w wersji elektronicznej.