Tytuł:

"Młodzi pracownicy: położenie społeczne a uczestnictwo w organizacjach społecznych w latach 1978-1981"

Liczba stron:

175

Twórca:

Wielisława Warzywoda-Kruszyńska (1944-?; Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego)

Nazwiska powiązane:

prof. Władysław Adamski, prof. W. Wesołowski

Temat i słowa kluczowe:

młodzież ; organizacja ; struktura społeczna ; praca kobiet ; praca młodzieży

Zakres przestrzenny:

Łódź ; Koszalin ; Szczecin

Zakres czasowy:

1978-1981

Dziedzina, dyscyplina, subdyscyplina:

dziedzina nauk społecznych ; socjologia

Problemy badawcze:

Wewnętrzne zróżnicowanie poszczególnych kategorii młodych pracujących osób w czasie konfliktu społecznego zaowocowało następującymi hipotezami: 1. Poszczególne elementy struktury społecznej różnią się od siebie położeniem społecznym; 2. Położenie społeczne jest odzwierciedleniem świadomości i podlega ocenie; 3. Ocena położenia społecznego stanowi podstawę kształtowania się postaw wobec istniejącego porządku społecznego, wyrażającego się jako dążność do jego utrzymania, lub jako dążność do jego zmiany: całkowitej lub częściowej; 4. Rodzaj zależności między położeniem społecznym a zachowaniami politycznymi właściwy jest grupom, kategoriom społecznym i nie musi się manifestować na poziomie jednostek.

Kategorie społeczne, których dotyczy dokument:

młodzież ; organizacje ; praca młodzieży ; pracownicy

Obszary tematyczne:

meta dziedzina

Towarzyszące wydarzenia historyczne:

rewolucja socjalistyczna ; okres PRL ; sierpień 1980

Abstrakt:

Studium stanowi głos w dyskusji nad rolą i miejscem młodzieży we współczesnych społeczeństwach. Po wydarzeniach sierpniowych (1980 r.) i powstałym konflikcie społecznym odnaleziono dodatkowe konteksty pogłębienia refleksji nad młodzieżą polską, m.in. uczestnictwo w masowych organizacjach społecznych, w tym Solidarności. Osią rozważań jest również odpowiedź na pytanie czy i jeśli tak, to dlaczego, młodzi pracownicy zaprezentowali postawę innowacyjną wobec istniejących strukturalnych rozwiązań systemowych.

Spis treści:

Zawiera: Część 1: Wprowadzenie; Część 2: Zróżnicowania międzygeneracyjne; Część 3: Zróżnicowanie wewnątrzgeneracyjne; Przypisy; Zakończenie; Conclusions; Schlussfolgerungen; Bibliografia; Od Redakcji

Wydawca:

Uniwerystet Łódzki

Miejsce wydania:

Łódź

Typ obiektu:

książka

Sygnatura:

BN: 1.126.838

ISBN/ISSN:

ISBN: 837-016-102-2

Język:

polski

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Data wydania:

1985

Archiwum:

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Dodatkowe informacje :

Bibiolteka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego; ul. Rewolucji 1905 r. nr 37/39; bud. E; 91-214 Łódź

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

Informacje o badaniu:

Podstawę pracy stanowią materiały zebrane drogą wywiadu kwestionariuszowego w Koszalinie, Szczecinie w 1964 roku i w Łodzi w roku 1965 i 1967. W Koszalinie zbadano 631 osób, w Szczecinie 1050, w obydwu łódzkich badaniach po 1000 osób. Respondentami byli żonaci mężczyźni, czynni zawodowo do 65 roku życia. Na podstawie badań łódzkich z 1967 roku opisano konsekwencje wynikające z typu małżeństwa ze względu na sytuację materialną, konsumpcje kulturalną i strukturę rodziny, drugie badanie łódzkie zostało poszerzone o pytania pozwalające ustalić zależność między cechami położenia społecznego małżonków w chwili zawierania związku małżeńskiego oraz prześledzić karierę zawodową małżonków od momentu ślubu.

×

Cytowanie

Styl cytowania: