Tytuł:

"Mężowie i żony. Realizacja ról małżeńskich w rodzinach wielkomiejskich"

Liczba stron:

147

Twórca:

Grażyna Mikołajczyk-Lerman

Temat i słowa kluczowe:

małżeństwo ; role małżeńskie ; rodzina

Zakres czasowy:

1990-2000

Dziedzina, dyscyplina, subdyscyplina:

dziedzina nauk społecznych ; socjologia ; socjologia małżeństwa ; socjologia rodziny

Problemy badawcze:

Czy i w jakim zakresie realizacja ról małżeńskich ulega zmianie po przejściu do następnej fazy cyklu życia rodziny?;W jakich płaszczyznach życia małżeńsko-rodzinnego w największym stopniu występuje zróżnicowanie postaw i opinii badanych?; Jakie czynniki powodują zróżnicowanie w zakresie realizowanych ról małżeńskich?; Jakie korzyści uzyskują, jakie straty ponoszą małżonkowie z faktu "bycia w stanie małżeńskim"?; W jakim stopniu poglądy na role małżeńskie wpływają na wzajemne relacje między małżonkami?; W jakim stopniu poglądy na role małżeńskie wpływają na poczucie trwałości małżeństwa?

Kategorie społeczne, których dotyczy dokument:

małżonkowie

Obszary tematyczne:

formy zażyłości

Abstrakt:

Małżeństwo, rozumiane jako kulturowo akceptowany związek mężczyzny i kobiety, stanowiło i stanowi nadal dominujący sposób tworzenia rodziny i z tego powodu znajduje się w kręgu zainteresowań socjologii rodziny. Podkreśla się przede wszystkim jego znaczenie dla funkcjonowania rodziny jako całości, a nie tylko uwikłanych w ten związek ludzi. W niektórych szkołach terapeutycznych przyjmuje się nawet, że wszystkie dysfunkcje w rodzinie pochodzą z oddziaływania nieprawidłowości w relacji małżeńskiej. Najczęściej w socjologicznych badaniach rodziny małżonkowie postrzegani są przez pryzmat uwikłania w role rodzinne. Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Trzy pierwsze rozdziały mają charakter teoretycznej analizy przedmiotu. W kolejnych rozdziałach zostały zawarte wyniki badań własnych. Całość kończy krótki wykaz najistotniejszych wniosków wynikających z przeprowadzonych badań.

Spis treści:

Zawiera: Wprowadzenie; Rozdział I. Teoretyczne rozważania nad małżeństwem; 1. Konceptualizacja małżeństwa w wybranych teoriach historii myśli socjologicznej; 2. Małżeństwo w aspekcie teorii racjonalnego wyboru Gary'ego S. Beckera; Rozdział II. Małżeństwo w procesie przemian w społeczeństwie ponowoczesnym. Od tradycyjnej formy małżeństwa i rodziny do alternatywnych form życia małżeńsko-rodzinnego; 1. Tradycyjna rodzina patriarchalna a egalitarna rodzina współczesna - przemiany w pełnieniu ról małżeńskich; 2. Małżeństwo jako jeden z obszarów realizacji konfliktów płci w ponowoczesności - koncepcja Ulricha Becka; 3. Instytucja małżeństwa wobec alternatywnych form życia małżeńsko-rodzinnego; 4. Kult bezdzietności - swoiste wyzwanie postnowoczesności?; Rozdział III. Koncepcja małżeństwa "jej" i "jego"; 1. Małżeństwo "jej" i małżeństwo "jego" - koncepcja Jessie Bernard; 2. Małżeństwo "jej" i "jego" w badanych sferach życia małżeńsko-rodzinnego; Rozdział IV. Problematyka i założenia metodologiczne badań dotyczących ról małżeńskich realizowanych w rodzinach wielkomiejskich; 1. Charakterystyka przemian społeczno-demograficznych małżeństwa i rodziny; 2. Zakres tematyczny badań; 3. Problemy badawcze i główne hipotezy; 4. Charakterystyka sposobu prowadzenia badań; Rozdział V. Mężowie i żony w wielkim mieście - role małżeńskie realizowane w rodzinach wielkomiejskich; 1. Role małżeńskie realizowane w badanej zbiorowości mężów i żon w 1990 i 2000 roku; 2. Podsumowanie wyników badań i wnioski; Rozdział VI. Co by było, gdybym był wolny, wolna... . Stracone szanse czy zyskane korzyści?; 1. Zmiany w sferze materialnej, 2. Zmiany w sferze towarzyskiej; 3. Zmiany w sferze możliwości kariery zawodowej; 4. Zmiany w sferze zadowolenia osobistego; 5. Zmiany w zakresie pożycia seksualnego małżonków; 6. Zmiany w kontaktach z dziećmi; 7. Podsumowanie wyników badań i wnioski; Rozdział VII. Małżeństwa w wielkim mieście - preferowane poglądy małżonków na role małżeńskie. Typologia badanych małżeństw; 1. Typy preferowanych poglądów na małżeństwo a satysfakcja małżeńska w badanych związkach; 2. Typy preferowanych poglądów na małżeństwo a konflikty, możliwość wystąpienia separacji i rozwodu; 3. Typy preferowanych poglądów na małżeństwo a podział obowiązków i przywilejów; 4. Próba typologii badanych małżeństw; Podsumowanie wyników badań i wnioski; Zakończenie; Bibliografia

Wydawca:

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Miejsce wydania:

Łódź

Typ obiektu:

książka

Sygnatura:

BN 2.568.731

ISBN/ISSN:

8371719353

Język:

polski

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Data wydania:

2006

Archiwum:

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Dodatkowe informacje :

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego; ul. Rewolucji 1905 r. nr 37/39; bud. E; 91-214 Łódź

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

Informacje o badaniu:

Badania zostały przeprowadzone w tej samej zbiorowości łódzkich małżeństw dwukrotnie w odstępstwie dziesięcioletnim. Wszyscy respondenci z roku 2000 byli respondentami w roku 1990, ale liczebność obydwu zbiorowości nie jest jednakowa, ponieważ do wielu respondentów nie udało się dotrzeć po tak długim czasie, a wśród tych, których odnaleziono, część była rozwiedziona, część odmówiła udzielenia wywiadu uznając pytania za zbyt intymne.W badaniu z 1990 roku zastosowano kwestionariusz wywiadu skonstruowany z odnośnych pytań zawartych w National Survey of Households and Families, przetłumaczonych na język polski. Próba obejmowała 383 pary małżeńskie, czyli 766 osób, ponieważ osobny kwestionariusz wypełniał mąż i osobno żona. W 2000 roku zastosowano identyczny kwestionariusz z pominięciem pytań kierowanych do rodziców małego dziecka. Powtórnym wywiadem objęto 140 małżeństw, ale do analizy porównawczej weszło ich tylko 130. Materiał opracowany metodą ilościową.


Zewnętrzna treść

Treść tej publikacji znajduje się poza biblioteką cyfrową.

Kliknij link poniżej, aby wyświetlić treść.

https://alpha.bn.org.pl/search~S5*pol?/c2.568.731/c2+568+731/-3%2C-1%2C0%2CB/frameset&FF=c2+568+731&1%2C1%2C
×

Cytowanie

Styl cytowania: