Tytuł:

"Małżeństwo a struktura społeczna"

Liczba stron:

175

Twórca:

Wielisława Warzywoda-Kruszyńska (1944-?; Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego)

Nazwiska powiązane:

prof. Włodzimierz Wesołowski

Temat i słowa kluczowe:

małżeństwo ; rozwarstwienie społeczne ; wybór współmałżonka ; wzory małżeństw ; pozycja społeczna

Zakres przestrzenny:

Szczecin ; Koszalin ; Łódź

Zakres czasowy:

1964-1967

Dziedzina, dyscyplina, subdyscyplina:

dziedzina nauk społecznych ; socjologia

Problemy badawcze:

1. Wzorce doboru współmałżonka i wzory małżeństw 2. Analiza zmian dwóch cech położenia społecznego (przynależności zawodowej i wykształcenia) w trakcie trwania małżeństwa 3. badanie zróżnicowania społecznego rodzin robotniczych i rodzin pracowników umysłowych w wybranych dziedzinach życia społecznego. Badania mają na celu ukazanie ram, wewnątrz których dokonywany jest wybór współmałżonka.

Kategorie społeczne, których dotyczy dokument:

klasa robotnicza ; pracownicy umysłowi ; małżeństwa

Obszary tematyczne:

meta dziedzina

Towarzyszące wydarzenia historyczne:

rewolucja socjalistyczna ; lata powojenne ; zasiedlanie ziem odzyskanych ; upowszechnianie wykształcenia wyższego (matury)

Abstrakt:

Praca oparta jest na materiałach badań przeprowadzonych w Szczecinie, Koszalinie i Łodzi. Dotyczy stopnia homogeniczności - heterogeniczności małżeństw w dużych miastach oraz wybranych korelatów społecznych typów małżeństw. Autorka starała się dociec w jakim stopniu występuje w Polsce dobór współmałżonka w tej samej kategorii społeczno-zawodowej lub tej samej klasy społecznej. Rozprawa udziela również odpowiedzi na pytanie czy po zawarciu związku małżeńskiego, małżeństwa heterogeniczne dążą do zbliżenia swoich cech społecznych poprzez zmianę przynależności zawodowej jednego z partnerów lub zmianę poziomu wykształcenia jednego z nich. Wykryta tendencja "podciągania się" wzajemnego małżonków wzdłuż wymiarów zróżnicowania to jeden z ciekawszych rezultatów analiz. Praca ukazuje w jakich kręgach towarzyskich obracają się małżeństwa heterogeniczne, jaki jest poziom konsumpcji kulturalnej małżeństw homogamicznych oraz czy poziom jest zróżnicowany ze względu na płeć małżonków.

Spis treści:

Zawiera: Wprowadzenie; Rozdział 1: Podstawowe problemy badawcze, charakterystyka materiału, stosowane miary statystyczne; Rozdział 2: Wzory doboru małżonka; Rozdział 3: Zmiana cech położenia społecznego w trakcie trwania małżeństwa; Rozdział 4: Wzory małżeństw występujących wśród mieszkańców dużych miast w Polsce; Rozdział 5: Typy małżeństwa jako czynnik zróżnicowania społecznego; Zakończenie; Aneks, Posłowie

Wydawca:

Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich; Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk

Miejsce wydania:

Wrocław; Warszawa; Kraków; Gdańsk

Typ obiektu:

książka

Sygnatura:

BN: 957.733

Język:

polski

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Data wydania:

1974

Archiwum:

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Dodatkowe informacje :

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Rewolucji 1905 37/39; bud. E; 91-214 Łódź

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

Informacje o badaniu:

Celem badania, należącego do nurtu badań nad procesem wyboru współmałżonka było określenie wewnętrznych ram wyborów. W jaki sposób przynależność zawodowa, wykształcenie i pochodzenie społeczne stanowią wyznaczniki pola wybieralności współmałżonków. Podstawę pracy stanowią materiały zebrane drogą wywiadu kwestionariuszowego w Koszalinie, Szczecinie w 1964 roku i w Łodzi w roku 1965 i 1967. W Koszalinie zbadano 631 osób, w Szczecinie 1050, w obydwu łódzkich badaniach po 1000 osób. Respondentami byli żonaci mężczyźni, czynni zawodowo do 65 roku życia. Na podstawie badań łódzkich z 1967 roku opisano konsekwencje wynikające z typu małżeństwa ze względu na sytuację materialną, konsumpcje kulturalną i strukturę rodziny, drugie badanie łódzkie zostało poszerzone o pytania pozwalające ustalić zależność między cechami położenia społecznego małżonków w chwili zawierania związku małżeńskiego oraz prześledzić karierę zawodową małżonków od momentu ślubu. W kontekście globalnym celem było uchwycenie głębszych, społecznych uwarunkowań, niż te które ujawniają się przy dwudzielnej charakterystyce mieszkańców miast na pracowników umysłowych i robotników.


Zewnętrzna treść

Treść tej publikacji znajduje się poza biblioteką cyfrową.

Kliknij link poniżej, aby wyświetlić treść.

https://katalogi.bn.org.pl/iii/encore/record/C__Rb1643730__Sma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo%20a%20struktura%20spo%C5%82eczna__P0%2C2__Orightresult__U__X1?lang=pol&suite=cobalt
×

Cytowanie

Styl cytowania: