Struktura obiektu
Tytuł:

"Starzenie się osób samotnych jako narastający problem społeczny"

Liczba stron:

11 (253-263)

Twórca:

Bernadette Jonda

Współtwórca:

Kaja Zapędowska ; Justyna Przywojska ; Jerzy Halicki ; Barbara Szatur-Jaworska ; Beata Ziębińska ; Anna Sidorczuk ; Marta Gaworska ; Katarzyna Wieczorowska-Tobis ; Beata Bugajska ; Sylwia Kropińska ; Andrzej Mielczarek ; Elżbieta Czapka ; Anna Zawada ; Iwona Wieczorek ; Celina Timoszyk-Tomczak ; Dorota Kałuża-Kopia ; Teresa Śmiłkowska ; Zofia Szweda-Lewandowska ; Wioletta Wolańska ; Arkadiusz Przybyłka ; Jolanta Włodarczyk ; Justyna Stypińska ; Łukasz Jurek ; Bernadette Jonda ; Anna Leś ; Andrzej Klimczuk ; Anna Sadowska ; Marek Butrym ; Alona Pylaskina

Temat i słowa kluczowe:

seniorzy ; starość ; migracja ; osamotnienie ; samotność ; izolacja

Zakres przestrzenny:

Polska ; Niemcy

Dziedzina, dyscyplina, subdyscyplina:

dziedzina nauk społecznych ; socjologia ; gerontologia ; polityka społeczna

Problemy badawcze:

reakcja gmin w Polsce i Niemczech na niekorzystne trendy demograficzne; strategie działań wobec wyzwań demograficznych podejmowane na szczeblu gminy w obydwu państwach; wpływ na politykę kadrową w polskim i niemieckim sektorze publicznym na zmniejszenie potrzeb związanych z "usługami" na rzecz dzieci przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na działania związane z opieką nad ludźmi starszymi; różnice polskiej i niemieckiej polityki i działań będących reakcją na zmiany demograficzne.

Kategorie społeczne, których dotyczy dokument:

seniorzy

Obszary tematyczne:

formy zażyłości

Abstrakt:

Procesy starzenia i kurczenia się społeczeństw stawiają w wielu krajach szczególnie gminy przed nowymi wyzwaniami. Zgodnie z prognozami, w roku 2030 w Niemczech ponad jedna trzecia społeczeństwa będzie liczyła ponad 60 lat, co pociągnie za sobą głębokie przemiany demograficzne i socjoekonomiczne. Procesem, który można obserwować również od lat, jest ciągły wzrost liczby osób samotnie żyjących. W związku z tym w najbliższych dziesięcioleciach należy liczyć się z dalszym wzrostem liczby samotnie żyjących seniorów. Opisywanemu zjawisku będą towarzyszyły różnorodne problemy społeczne, których rozwiązywanie spadanie w dużej mierze na barki władz lokalnych. Artykuł odnosi się do badań empirycznych prowadzonych przez Uniwersytet w Halle (Niemcy) i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, mających na celu zewidencjonowanie i analizę przemian demograficznych stanowiących szczególne wyzwanie dla gmin w Niemczech i w Polsce.

Spis treści:

zawiera: 1. Wprowadzenie; 2. Metoda badawcza; 3. Problem badawczy; 4. Tendencje do powstawania jednoosobowych gospodarstw domowych w Niemczech w ostatnich dziesięcioleciach; 5. Problem izolacji i osamotnienia żyjących samotnie seniorów; 6. Jakość życia seniorów imigrantów; 7. Rola kultury i programów dla seniorów w gminach; 8. Podsumowanie

Wydawca:

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Miejsce wydania:

Łódź

Typ obiektu:

książka

Sygnatura:

BN 2.717.181

ISBN/ISSN:

9788362378081

Język:

polski

Tytuł następny:

Ludzie starzy w migracjach

Tytuł poprzedni:

Jakość życia podopiecznych domów pomocy społecznej

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Jest częścią:

Jakość życia seniorów w XXI wieku z perspektywy polityki społecznej

Data wydania:

2010

Archiwum:

Uniwersytet Łódzki

Miejsce w archiwum:

Biblioteka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

Informacje o badaniu:

W ramach realizacji programu badawczego „Przemiany demograficzne jako szczególne wyzwanie dla gmin w Niemczech i w Polsce” przeprowadzono w 2010 r. standaryzowane badania ankietowe na reprezentatywnej próbie badawczej. Badanie objęło 560 gmin: 382 gminy niemieckie oraz 178 gmin polskich.

×

Cytowanie

Styl cytowania: