Tytuł:

Przeurocza forma squaciarstwa. Zapis rozmowy

Tom :

1-2

Liczba tomów:

4

Liczba stron:

7

Twórca:

Gianna Benvenuto - aktorka i liderka zespołu "Studium Teatralne"; Piotr Borowski (ur. 8 marca 1977 w Libii) – reżyser i aktor teatralny i filmowy; Twórca niezależnej warszawskiej sceny "Studium Teatralne"; W działalność teatralną zaangażowany jest od 1975 roku, kiedy to związał się z teatrem "Laboratorium" Jerzego Grotowskiego; Aktor i muzyk grupy "Gardzienice"; Prowadził warszataty teatralne w CSW w Warszawie; Alina Gałązna - polonistka, związana z Komuną Otwock od 1995 roku.; Szefowa portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl prowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.; Katarzyna Kazimierczyk - reżyserka; założycielka Stowarzyszenia Teatralnego Remus.; Maciej Różalski - redaktor kwartalnika "Konteksty"; Roman Woźniak (ur. 30 sierpnia 1952 roku w Płocku) - rzeźbiarz, performer, autor instalacji, scenograf, reżyser teatralny, animator kultury; W latach 1974-1979 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza; Od 1980 roku pracownik dydaktyczny macierzystej uczelni na Wydziale Rzeźby oraz w Katedrze Scenografii; Początkowo asystent Jarnuszkiewicza, obecnie profesor; Od stycznia 1980 do lipca 1981 roku kierował galerią Re'Repassage; W 1992 roku przy Katedrze Scenografii ASP w Warszawie założył Teatr Academia skupiający głównie studentów, absolwentów i wykładowców ASP; Prezes Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej "Ślad"; Kurator wystaw w siedzibie Teatru (m.in. Pierwszy po Bogu, 1999; Academickie studium aktu, 2001); Twórca odbywającego się corocznie festiwalu Sąsiedzi dla sąsiadów na Pradze, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2002 roku.

Temat i słowa kluczowe:

teatr ; sztuka ; pustostany ; rewitalizacja ; Praga ; spektakl

Zakres przestrzenny:

Warszawa

Zakres czasowy:

2009

Dziedzina, dyscyplina, subdyscyplina:

dziedzina nauk społecznych ; etnologia ; etnologia miasta

Problemy badawcze:

Miejsce teatrów niezależnych w przestrzeni miejskiej warszawskiej Pragi.

Kategorie społeczne, których dotyczy dokument:

mieszkańcy warszawskiej Pragi; grupy teatralne warszawskiej Pragi.

Obszary tematyczne:

nieformalne pozadomowe

Abstrakt:

Artykuł to zapis rozmowy, która odbywała się pomiędzy przedstawicielami teatralnej sceny niezależnej na temat motywu i realiów prowadzenia działalności w opuszczonych kamienicach usytuowanych w warszawskiej Pradze. Szóstka artystów prezentuje swoje opinie na temat początków funkcjonowania w dzielnicy: dlaczego wybór padł na to miejsce, jakie były okoliczności przejęcia lokali i jak wyglądały pierwsze momenty pracy w nich. Kolejną poruszoną kwestią jest konsekwencje wprowadzania kultury niezależnej i ogólnie rewitalizacji społeczno-kulturowej do jednej z najstarszych i najbardziej tradycyjnych dzielnic stolicy.

Wydawca:

Polska Akademia Nauk Instytut Sztuki

Miejsce wydania:

Warszawa

Typ obiektu:

artykuł

Sygnatura:

UAM 99372 III

ISBN/ISSN:

ISSN 1230-6142

Język:

polski

Link do katalogu biblioteki:

kliknij tutaj, żeby przejść

Seria wydawnicza:

Konteksty. Polska Sztuka Ludowa – antropologia kultury, etnografia, sztuka

Data wydania:

2009

Lokalizacja oryginału:

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Archiwum:

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Miejsce w archiwum:

Czasopisma - Magazyn

Dodatkowe informacje :

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu; ul. Ratajczaka 38/40; 61-816 Poznań; 61 829 38 17; 61 829 38 24 (fax); library@amu.edu.pl

URL:

kliknij tutaj, żeby przejść

Format obiektu cyfrowego:

text/xml

×

Cytowanie

Styl cytowania: